pivo ležák světlé, nefiltrované, alc.4.4%
Pivo vařené z plzeňského sladu a žateckého chmele. Charakteristické je svou sladovou chutí s příjemným chmelovým dozníváním.
Získaná ocenění:
2. místo Jarní cena českých sládků (2008)
Pivo vařené z plzeňského sladu a žateckého chmele. Charakteristické je svou sladovou chutí s příjemným chmelovým dozníváním.
Získaná ocenění:
2. místo Jarní cena českých sládků (2008)
Hořká dvanáctka byla uvařena kombinací tří druhů sladů (plzeňského, mnichovského a vídeňského) a dvou aromatických odrůd chmelů (Sládek a ŽPČ), díky čemuž dosáhla 45 jednotek hořkosti.
Díky souznění světlého hořkého a tmavého piva má toho pivo jedinečnou chuť. Plzeňský, mnichovský a barvící slad a žatecký chmel.
Pivo vařené z plzeňského, mnichovského a karamelového sladu a žateckého chmele. Díky vyššímu podílu karamelového sladu má charakteristickou příchuť a příjemnou hořkost.
Získaná ocenění:
2. místo Slavnosti piva v Českých Budějovicích (2010)
Ovocná chuť a světlejší barva... tím je charakteristické toto pivo vařené ze sladované pšenice a plzeňského sladu, chmelené červeným poloraným žateckým chmelem.
Získaná ocenění:
2. místo Jarní cena českých sládků (2009)
2. místo Jarní cena českých sládků (2010)
3. místo Jarní cena českých sládků (2011)
3. místo O nejlepší prázdninové pivo roku 2011
3. místo v soutěži o nejlepší Pohádkové pivo (2012)
Medový speciál má zlatožlutou až zlatohnědou barvu, dobrý říz a plnost. Vyznačuje se také vyrovnanou hořkostí a samozřejmě medovou příchutí.
Jedná se o ochucenou Hastrmanskou Dvanáctku. Sušené borůvky se do ní přidávají na dokreslení barvy piva a dodání neobvyklé chuti.
Puškvorec obecný je známá léčivá bylina. Využívá se hlavné její kořen, který se dává i do tohoto piva. Jeho vliv na zdraví je všestranný. Působí příznivě na zažívací ústrojí, oslabenou imunitu, proti astmatu, apod.
Tento druh piva přišel na svět díky známému vídeňskému pivovarníkovi Antonu Dreherovi, který se svými kolegy již od roku 1840 experimentoval s technologiemi výroby piva.
Tento typ piva se vařil v dřívejších dobách jako poslední silné zimní pivo.
Alt je německý typ svrchně kvašeného piva, který je oblíbený hlavně v okolí Düsseldorfu. Výraz "alt" znamená "starý", což odkazuje na tradiční druh svrchně kvašeného piva. Nechává se uležet při teplotě těsně nad bodem mrazu po dobu 3 - 8 týdnů.
Märzen je u nás známý též jako březňák nebo pivo vařené pro pivní festival Oktoberfest. Název je také odvozen od zvyku vařit pivo nejpozději v březnu. Je to silné, spodně kvašené pivo se sladší chutí a příjemným dozníváním.
Pale Ale je typické anglické pivo, které vzniklo na konci 18. století. Jeho hořká chuť je specifická pro anglické chmely.
Pivo speciální světlé svchně kvašené. V dobách britského impéria žilo mnoho Britů na různých místech světa, přičemž jednou z největších kolonií byla Indie. Aby se zde lidem tolik nestýskalo po vlasti, britští pivovarníci jim vařili silné pivo Ale s výraznější chmelovou chutí, které mělo přečkat dlouhou plavbu.
Získaná ocenění:
2. místo Jarní cena českých sládků (2010)
1. místo Pohádkové pivo pro rok 2011 v Železné Rudě (2010)
Stout je silné svrchně kvašené pivo anglo - irského původu. K jeho výrobě se používá pražený ječmen.
Novozélandské pivovarnictví bylo z části ovlivněno Velkou Británií. Dnešní obyvatelé Nového Zélandu prý dávají přednost ležákům před speciály. Jeden takový máte možnost ochutnat v našem podání.
Amber Ale se vaří ze směsi světlých a karamelových sladů přídavkem novozélandských chmelů. Původcem receptury je sládek, hostinský a odsouzený lupič pocházející z Anglie, který byl v době kolonií deportován na Nový Zéland.
Svatý Václav je odedávna patronem pivovarnictví. Nakuřované pivo je velmi populární v oblasti Bamberka.
Jedná se o speciální svrchně kvašené pivo typu "Ale". Kořen puškvorce je zdravý a léčivý, puškvorcové pivo je známé také z pohádky o vodnících, kteří si na něm rádi pochutnávali.
Dunkles Weißbier je jeden z typů německých "weißbierů", které se vaří jako lehké nápoje k uhašení žízně. Tmavé varianty nejsou tak běžné, a i proto jsme ji zařadili do naší nabídky.
Když má být něco svátečního, tak se i k výrobě musí přistoupit svátečně. Proto je pivo vařeno kombinací 5 druhů sladů s přídavkem medu, skořice a hřebíčku. Vyznačuje se vyrovnanou chutí a navozuje sváteční náladu právě díky zmíněným přídavkům. Je určen ke slavnostním příležitostem, chvilkám klidu a pohody...
Bock je druh piva pocházející z Německa. Existuje více druhů, tento je zimní, vařený ku příležitosti vánočních svátků. Toto pivo je poměrně silné, vyznačuje se ale příjemnou sladovou chutí.
Hastrmánek je lehké světlé pivo, vařeno infuzně za použití pěti sladů a českých chmelů. Obsah objemového alkoholu je 1,5 %. Pivo je určeno k uhašení žízně především v letních měsících.
Žitné pivo není klasický výrobek českého pivovarnictví. Ve větší míře se vyrábí v Německu, Rakousku a třeba i USA. Jedná se tedy o pokus výroby tohoto piva u nás v minipivovárku. Základní receptura byla převzata z německého originálu a přizpůsobena možnostem výroby u nás.
Vídeňské červené pivo je typ rakouského ležáku, který jsme uvařili z vídeňského, bavorského a českého sladu. K zabarvení do červena je použit melanoidní slad. Výroba probíhala tzv. infúzí, díky tomu se vyrovnala plnost s lehkým chmelovým dozníváním a konečná chuť je velice příjemná.
Nakouřený pšeničný Hastrman je svrchně kvašené pivo vyrobené z pšeničného a nakuřovaného sladu. Tento typ piva má původ v severním Německu, avšak jeho nejznámější verzí je polské Grodziskie. Tato piva se vaří v rozmezí mezi 8° a 14°, naše je dvanáctistupňové podle poupravené receptury.
Skotsko je známé především výrobou whisky, přesto tu má i pivovarnictví hluboké kořeny. Skotská piva typu Ale se v porovnání s anglickými vyznačují vyšší plností a nižším chmelením z důvodu špatných podmínek pro pěstování chmele.
Již v roce 1612 osadníci na území Spojených států amerických založili první pivovar. Vlny imigrantů z Británie, Irska, Holandska a Německa s sebou přivezly lásku k pivu a založily mnoho dalších pivovarů.
Jedná se o svrchně kvašené pivo typu India Pale Ale, lehce načervenalé barvy, uvařené ze 4 druhů amerických chmelů
Získaná ocenění:
3. místo v návštěvnické anketě o nejlepší pivo 19. ročníku Nepomuckých pivních slavností (2011)
3. místo v soutěži o Pivo České republiky 2012 konané při Slavnostech piva v Českých Budějovicích
Svrchně kvašené pšeničné pivo vařené z ječného sladu a sladované pšenice, chmele, koriandru a hořké pomerančové kůry. Výsledkem je příjemně lehké a osvěžující pivo.
Je pravidlem, že každý pivovar vaří svá zimní a letní piva. Domácí pivovárek na Velkém Rybníku připravil verzi letního ležáku uvařeného z českého a bavorského sladu infuzním způsobem, kterého se využívá i u některých německých letních piv. Díky tomu se snadno a dobře pije.
Brown Ale je další pivo typu americký ale, které se v našem pivovárku uvařilo.
Je pro něj charakteristická příjemná vůně a vyšší hořkost, jež pivu dodávají
americké odrůdy chmele.
Získaná ocenění:
2. místo v soutěži o nejlepší Pohádkové pivo (2012)
Porter je černé svrchně kvašené pivo s bohatou chutí praženého sladu a ovocným akcentem ve vůni. Jeho tradice sahá až do středověku, kdy se popíjel v říčních přístavech, odkud získal své jméno.
Toto pivo je v Americe známé jako Pub Wheat neboli Hospodské pšeničné. Je uvařené ze 3 sladů (Pale Ale, pšeničný a karamelový) a ze 3 druhů amerických chmelů. Výsledkem je ovocná chuť a příjemné chmelové doznívání.
Sklepní pivo je vzpomínka na dávno minulé časy, kdy piva zrála v dubových sudech ve sklepích pivovarů. V dnešní době to již není možné, a tak byla během procesu vaření použita dubová kůra, aby onu speciální chuť napodobila.
Každý pivovar má ve svém sortimentu pivo, kterým ozvláštní svou zimní nabídku, především na Vánoce. My jsme pro tuto příležitost uvařili polotmavého Velkorybnického dvojitého Hastrmana 17°, speciální pivo s výraznou sladovou chutí. alc. 7% pivo speciální polotmavé
Staročeské bílé vánoční patří do kategorie pšeničných bocků a je to typický druh piva především pro zimní měsíce. Díky vyšší stupňovitosti je plnější a více vynikají chutě, kterými jsou charakteristická pšeničná piva.
U.S.Ale je světlé pivo typu ale, vařené ze světlých a karamelových sladů, chmelené americkými chmely Amarillo a Cascade, které se vyznačuje ovocnými tóny v chuti a vyšší hořkostí.
Stejně jako v létě, tak se i v zimě vaří speciální piva, která tak obohatí nabídku pivovarů. Za dlouhých chmurných večerů tak snad přijde k chuti i náš zimní speciál.
Pivo typu Bock se v Německu vaří již od 14. století. Je to silné pivo s výraznou sladovou chutí, které v zimním období zahřeje díky vyššímu obsahu alkoholu.
Při výrobě tohoto piva byl použit žitný slad, který se přidává do těchto druhů piva v množství od 10 do 30 % na várku (narozdíl od německých žitných piv, kde podíl žitného sladu tvoří až 60 %). Chmelení, za použití amerických chmelů Amarillo a Cascade, je vyšší.
Receptury z 16. století nemohly ještě počítat se světlým sladem, a tak tato piva mají červenohnědou až černou barvu. Výrazné sladové aroma a chuť je vykreslena díky vaření na tři rmuty.
Weizen Bock se vaříval již ve středověku, kdy v období půstu byl povoleným zdrojem energie, a tak i proto se pivu začalo říkat tekutý chléb. Jeho chuť je plnější, ale lehce nakyslá s ovocnými tóny.
Aloe Bier vzniklo spojením lehkého nefiltrovaného piva a šťávy s příchutí aloe vera. Výsledkem je osvěžující netradiční chuť a nízký obsah alkoholu.
Pivo Weipi kvasí nejdříve za pomoci kvasnic svrchního kvašení, které dají nápoji chuť esterů a nádech ovoce. Tyto kvasnice jsou následně nahrazeny kvasnicemi spodního kvašení, které dokreslí chuť ležáku. Výsledné pivo tedy nemá těžkost ležáku, ale není ani typickým svrchně kvašeným pivem.
Je to Weipi - \"něco mezi\".
Žitné pivo není klasický výrobek českého pivovarnictví. Ve větší míře se vyrábí v Německu, Rakousku a třeba i USA. Jedná se tedy o pokus výroby tohoto piva u nás v minipivovárku. Základní receptura byla převzata z německého originálu a přizpůsobena možnostem výroby u nás.
Čajové pivo je vařené podle amerického receptu svrchně kvašených piv. Právě díky americkým chmelům v něm vyznívá citrusová chuť, kterou skvěle doplňuje výluh čaje. Toto pivo bylo uvařeno ku příležitosti 4. ročníku Čajomír festu neboli Festivalu čajové kultury.
Lager Premium je světlé pivo, jehož základní recept vznikl v minipivovarech v USA. Je chmelen jak americkými chmely, tak v USA populárním českým poloraným červeným chmelem.
American Stout je pivo sytě černé barvy s hustou pěnou. Co se chuti týče, mírná kyselost je u něj přípustná, výraznější však jsou karamelové a čokoládové tóny a cítit je také typický citrusový až pryskyřičný charakter amerického chmele. Celkové vyznění je hořčejší než u irských obdob tohoto piva.
Tímto pivem rozšiřujeme naší nabídku piv vařených podle bavorských receptů. K výrobě se používaní neměcké slady ze sladovny Weyermann a originální německé chmele. Jedná se o typ piva Pils, který je v Bavorsku velmi oblíbený.
Tento tradiční anglický typ piva se vyznačuje zlatavou až granátovou barvou, nižším řízem a vyšší hořkostí. Do kategorie extra speciál bitter se řadí piva s objemovým alkoholem od 4,6% do 6,2%.
Toto pivo je další z řady amerických svrchně kvašených piv vařených v našem pivovárku. Je specifické vyšší hořkostí, které jsme dosáhli kombinací amerických chmelů, a jeho netradiční chuť je dokreslena 4 druhy sladů.
Získaná ocenění:
3.místo - V. Ústecký pivní jarmark (2015)
Bohemia IPA vychází z tradic anglických a amerických piv typu IPA, vyniká tedy vyšší hořkostí i vyšším obsahem alkoholu. Rozdíl je ovšem v tom, že při výrobě byly použity jen české druhy sladů (plzeňského typu a karamalelový) a chmelů (Kazbek, Sládek a ŽPČ).
První nakuřovaná piva se začala vařit v Německu v okolí Bamberka, ale s růstem počtu minipivovarů v USA se tento druh piva dostal i do zámoří.
U.S. Nakouřený Ale je svrchně kvašený Ale polotmavé barvy, kde jsme kombinací sladů a amerických chmelů docílili zajímavé chuti, kterou jistě ocení nejen milovníci nakuřovaných piv.
U.S. Oak IPA je další v sérii u nás vařených amerických India Pale Ale. Ani obohacení piva o dubovou kůru není žádnou novinkou - Sklepní ležák si díky tomu získal mnoho příznivců. Proto jsme se rozhodli pro spojení osvědčených receptur a vzniklo toto jedinečné svrchně kvašené pivo.
Polotmavá piva se vyrábějí několika metodami. Jedna z nich spočívá ve smíchání světlého a tmavého piva 1:1, tedy vytvoření piva řezaného. Světlé pivo bylo uvařeno speciálně pro tento účel a pro ozvláštnění jeho chuti se použilo studené chmelení americkým chmelem Citra. Smíchalo se s naším Tmavým ležákem, při jehož výrobě se používá pražený ječmen. Z těchto dvou druhů piv vzniklo chuťově zajímavé řezané pivo s názvem Mohykán.
Piva typu Kölsch se vaří v okolí Kolína nad Rýnem, od roku 1985 pod tímto názvem se dokonce smí vařit jen v administrativních hranicích města. Konkurenční pivo typu Alt jsme již uvařili, teď tedy přišel na řadu typ Kölsch pod naším vlastním názvem Velkorybnický Hölsch.
Pro osvěžení během letních měsíců jsme uvařili Letního pšeničného kozlíčka s lehkou ovocnou chutí. Je to slabší pivo typu Weizenbock, které se na našem čepu objevilo již v několika podobách.
Podzimní Wit Bier není nic jiného než podzimní verze již osvědčeného piva Wit Bier uvařeného jako třináctistupňové pivo. Podíl pšeničných sladů dosahuje 70% a k dochucení byla použita hořká pomerančová kůra a koriandr.
... A proč "retro"? Protože je pivo uvařeno na dva rmuty z plzeňského sladu, ale hlavně je chmeleno hlávkovým poloraným žateckým chmelem z velkorybnické a žatecké oblasti. Navíc byl při vaření použit výluh z dubové kůry pro napodobení speciální chuti, kterou pivo získá při zrání v dubových sudech.
Další z řady amerických piv typu IPA je jedinečné svou hořkou chutí, kterou získalo díky silnému chmelení jediným druhem chmele, a to Citra (odtud označení Single Hop).
... bavorský Schwarzbier
Toto pivo spadá do kategorie Schwarzbier, ale protože naše legislativa toto označení nezná, řadíme ho mezi tmavé. Schwarzbier se vaří po celém světě, velmi běžný je v Bavorsku. V našem pivovárku je toto třetí z řady bavorských piv.
Jedná se o další pivo typu Ale z britských ostrovů, tentokrát konkrétně z Irska. Jeho chuť je poměrně sladová, speciální efekt dotváří pražený slad.
Sladovaná pšenice, plzeňský slad a žatecký chmel tvoří toho pivo, jehož už tak ovocná chuť typická pro pšeničná piva je podtržena chutí pomerančové kůry, která se do piva přidává během vaření.
Žíznivý vodník patří do kategorie silných belgických piv typu ale. Nazývá se dubbel, protože je dvakrát kvašený. Při originální výrobě probíhá druhé kvašení v lahvích, ale my jsme připravili jak pivo v lahvích, tak i čepované.
U.S. IPA Sioux je pivo vařené podle originálního receptu amerického sládka. Zvláštností u tohoto piva je, že je chmeleno třemi druhy amerických chmelů, které jsou přidávány po dávkách každých 10 minut. Tím je vytvořena specifická hořkost.
Jedná se o ochucenou verzi naší Dvanáctky výtažkem z květu černého bezu.
Mild znamená mírný či lehký a přesně takové je toto pivo. Jedná se o jedenáctku, která je chmelena méně než klasický Ale a navíc je zjemněna ovesnými vločkami. Použitá kombinace originálních anglických sladů a chmelů vybízí k dalšímu napití se tohoto piva.
Polotmavý bitter není zcela typická barevná varianta tohoto druhu piva. Inspirací byl původně anglický recept, který byl ale upraven pro naše podmínky. Speciální na tomto pivu je i to, že při vaření byl přidán pražený ječmen na dokreslení chuti, který se používá především u piv typu Stout.
Komančové byli rudoši, a tak i toho pivo musí mít zbarvení do červena. To získalo díky stejným sladům, které tvoří základ vídeňského červeného. Americké chmely a kvasinky svrchního kvašení dokreslily lahodnou chuť tohoto piva.
Kouřový speciál je polotmavá verze již vyzkoušeného Svatováclavského nakuřovaného piva. Kouřový ho nazýváme proto, že je do něj přidáván nakuřovaný slad. Barvou i sypáním se toto pivo přibližuje bamberským typům kouřových piv.
Blond Ale je jeden z typů belgických piv vynikající lehkou chutí a jemnou chmelovou vůní. Vyrábět se začal na počátku 20. století jako reakce na stále populárnější světlé ležáky.
Toto sedmnácti stupňové pivo je poslední a nejsilnější z řady našich piv typu U.S. IPA. Sedící býk je pojmenované po významném náčelníkovi indiánského kmene Siouxů, který dokázal spojit několik dalších indiánských kmenů do slavné bitvy u Little Bighornu v roce 1876.
Australian Galaxy je pojmenováno po chmelu Galaxy, který se pěstuje výhradně v Austrálii. Díky němu pivo vyniká citrusovou a broskvovou vůní, lehkou a svěží chutí. Nejedná se ovšem o single hop - chmel Galaxy ideálně doplňuje Citra.
Starý Pale Ale je pivo vařené podle staré receptury. Pro autentickou chuť zrání v dubových sudech se do něj přidává výluh z dubové kůry a na dosycení hroznový cukr. Svou roli hraje i kombinace ječných a pšeničných sladů.
Sládkův singlehop, jak název napovídá, je chmelený výhradně chmelem Sládek, který je navíc v podobě sušených hlávek, nikoliv ve formě granulí.
Výroční desítka byla uvařena ku příležitosti desátého výročí založení Domácího pivovárku Velký Rybník.
Především v letních měsících poslouží Hastrmanské výčepní k uhašení žízně bez velkého množství alkoholu.
Belgické sezónní je pivo z kategorie Saison, jejíž název skutečně původně vznikl ze sezónnosti, protože se tato piva vařila zejména v létě. Je osvěžující, zlazožluté barvy, s jemným aroma, ale výraznou hořkostí díky silnému chmelení.
Virgil IPA je další IPA z naší americké řady, tentokrát chmelená převážně chmelem Amarillo, který byl vyšlechtěn firmou Virgil Gamache Farms v USA. Jeho vůně bývá popisována jako květinová, kořenitá a citrusová s výrazným pomerančovým aroma.
John Graves Simcoe byl prvním anglickým guvernérem v Kanadě, a to v dobách indiánských válek. Název Simcoe byl dán i americké odrůdě chmele, se kterým bylo uvařeno toto pivo. Vyznačuje se příjemnou hořkostí a lehce borovicovým aroma s citrusovými tóny.
Pšeničný kozlíček je pivo typu Weizenbock, které je oblíbené především v sousedním Bavorsku. Vyznačuje se lehkou a svěží chutí s ovocným nádechem a jemnou hořkostí.
Jedná se o první naši IPU, která je uvařená s přídavkem žitného sladu, proto je nazvaná "rye" (anglicky žito). Navíc do ní byla přidána dubová kůra, kterou rádi napodobujeme zrání v dubových sudech.
Extra hořká Dvanáctka byla uvařená se sušeným hlávkovým chmelem z letošní sklizně, díky čemuž se vyznačuje vyšší hořkostí.
Aloe Weizen je nápoj namíchaný z pšeničného piva a limonády s příchutí aloe, díky čemuž je osvěžující a lehký. Svým malým obsahem alkoholu se skvěle hodí během horkých letních měsíců.
Pivo typu India Pale Ale není na Novém Zélandu zcela typické, raději zde vaří klasické ležáky. Na druhou stranu každý pivovar chce vyzkoušet něco netradičního, a tak i my jsme převzali jeden z takových receptů...
IPA Šifra Enigma je další z naší řady piv chmelených netradičními australskými chmely. Enigma je výrazný chmel, který propůjčí pivu ovocné nádechy v chuti i vůni a skvěle se doplňuje s Citrou.
U.S. Pale Ale CTZ je pojmenovaný po směsi amerických chmelů - Columbus, Tomahawk a Zeus. Jedná se o hořké chmele, které propůjčují pivu výraznou hořkou chuť a příjemnou vůni.
Sládkovo hořké je další z řady našich singlehopů s tradičním chmelem Sládek. Vyznačuje se vyváženou hořkostí a příjemným chmelovým aroma.
Belgický Wit je lehké pšeničné pivo, u kterého vedle ovocných chutí a vůní vyznívá také trochu výraznější kyselost, než je typické u pšenic bavorského typu.
Spiced Belgian Ale, v překladu kořeněný belgický ale, je prokvašen dvěma druhy belgických kvasnic a uvařen s koriandrem a pomerančovou kůrou. Označení No. 91 nese proto, že se jedná o 91. pivo našeho pivovárku.
Mnichovský jantar byl uvařen výhradně z mnichovského sladu, který mu propůjčil jantarovou barvu.
93. druh piva uvařený v našem pivovárku je IPA chmelená sedmi druhy chmele, konkrétně CTZ (směs chmelů Columbus, Tomahawk a Zeus), Amarilo, Cascade, Citra a Simcoe, a ochucená dubovými chipsy macerovanými ve whiskey.
Tato svrchně kvašená třináctka vás okouzlí výraznou chutí, kterou získala díky čerstvě natrhanému chmelu značky Premiant.
Typ piva keller, tedy česky sklepní, je méně sycené, více hořčené, ve většině případů spodně kvašené pivo točené přímo z ležáckého tanku. My jsme chtěli zkusit něco méně tradičního, a tak jsme uvařili svrchně kvašenou variantu tohoto druhu piva.
Tento druh piva se začal vařit v Kalifornii v době zlaté horečky. Nebylo zde k dispozici žádné chlazení pro výrobu ležáku, a tak se použily kvasnice spodního kvašení na kvašení při teplotách typických pro svrchní kvašení. Díky tomu je mimo jiné v těchto pivech vyšší podíl esterů než v ležáckých typech.
Session IPA je netradiční druh piva, o kterém se říká, že vznikl pro dělníky v předválečné Anglii. Jedná se tedy o lehčí pracovní pivo, ale vařené stejnou technologií jako jinak silná a hořká piva typu IPA. Zůstala mu poměrně bohatá a vyvážená chmelová chuť, ale ani ve větším množství vás neskolí.
Letní IPA je hořčí svrchně kvašené pivo s menším obsahem alkoholu, díky čemuž se snadno pije během horkých letních dní.
New England IPA je jedním z méně známých druhů piv typu India Pale Ale. Jedná se o poměrně lehkou a ovonou variantu, při vaření se do ní přidávají ovesné vločky.
Pro pivo vařené z plzeňského a karamelového sladu a žateckého chmele je typická plná chuť a větší hořkost, která se projevuje díky chmelení ve čtyřech dávkách.
Sour cherries beer je pivo vyrobeno podle belgického pivního stylu Kriek. Svou trpkou až lehce nakyslou chuť a krásnou barvu získalo toto pivo díky zrání spolu s višněmi.
Baltic porter je pivo pocházející z Pobaltských republik, Pruska a Anglie. Jedná se o velmi tmavé až černé pivo, které je spodně kvašené s obsahem alkoholu od 5 do 7 % obj.
Druhý žížnivý vodník v pořadí našich piv představuje opět pivo uvařené podle receptury pocházející z klášterních pivovarů v Belgii. Tentokrát nese označení single – tedy nejslabší pivo z řady klášterních piv s objemovým alkoholem “jen” 5 - 6 %.
Black IPA je další v kategorii piv typu IPA. Jedná se o pivo, kde hořkost chmelů je v souladu s čokoládovou až praženou chutí sladu. Potěší tedy spíše ty, kteří si nelibují ve sladkých tmavých pivech.
Nový pivní styl, nazývaný podle organizace BJCP jako White IPA, vznikl kombinací belgického Whitbieru a amerického IPA. Výsledkem je lehký a dobře pitelný hastrmanský Bělouš.
Fruit red ale je typ belgického piva. V hastrmanské úpravě byly k jeho uvaření použity belgické a české slady, belgické kvasinky a šťávy z malin a višní vyrobené lisováním těchto plodů.
Stejně jako v létě i v zimě vaří speciální piva, která tak obohatí nabídku pivovarů. Za dlouhých chmurných večerů tak snad přijde k chuti i naše zimní mosaic-a.
po předchozí domluvě na 605 977 898